Friday, May 20, 2022


HomeTop Channel nxjerr lajmin, 8 kulla rrezikojnë të shemben
Array

Top Channel nxjerr lajmin, 8 kulla rrezikojnë të shembenDy kullat e ish repartit të Urës në Azotikun e Fierit rrezikojnë të shemben, pasi si pasoje e lëkundjeve të forta të tërmetit të 26 nentorit, ato kanë pësuar spostime të konsiderueshme.

Një kullë është spostuar 10 deri në 12 gradë ndërsa tjetra 7 deri në 8 gradë. Kullat kanë një lartësi prej 60 metrash dhe janë ndërtuar në vitet 70-80. Ato ndodhen shumë pranë lagjes së romeve në periferi të Fierit.

Drejtori i Azotikut kërkon vlerësimin e menjëhershëm të gjendjes së tyre nga specialistët.

Pasi rënia e tyre do të shkaktonte një tragjedi të vërtetë.

E gjithë zona përben një rrezik serioz pasi objektet e ndërtuara në Azotikun e Fierit janë më shumë se 50 vjeçare. Amortizimi i tyre, por edhe shkatërrimi pas shpërbërjes së uzinës së plehrave kimike, e kanë shndërruar ish zonën industriale në një ngrehine ndërtesash gjysmë të rrënuara, të cilat prej vitesh nuk kryejnë asnjë funksion.

Në ish zonën industriale Azotik dhe TEC ndodhen edhe 8 kullat e ftohjes, teë ndërtuara në të njëjtën periudhë.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments