Tornado dhe stuhi shkulen pemet dhe deme te medha ne Gjermani nga moti i keq/video

Një person ka humbur jetën dhe 40 të tjerë janë lënduar, si pasojë e një tornadoje që goditi disa shtete në Gjermaninë perëndimore.

Sipas raportimit të medieve vendase, një 38 vjeçar mbeti vdekur pasi pësoi goditje të rënda në kokë dhe e zuri edhe korrenti në bodrumin e përmbytur.

Ndërsa në Paderborn, një qytet mes Frankfurt-it dhe Hamburg-ut mbetën të lënduar të paktën 40 persona. Përgjatë rajonit pati bllokim të transportit rrugor dhe atij hekurudhor. Gjithashtu si pasojë e stuhive të fuqishme, shumë pemë u rrëzuan dhe qindra shtëpi mbetën pa çati.

Shërbimi rajonal i zjarrfikësve tha se të gjithë punonjësit janë vënë në dispozicion për të ndihmuar njerëzit e prekur nga stuhia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *