Ushtria ruse po plaçkit shtëpitë dhe po shet sende të vjedhura” dalin pergjimet e ushtareve ruse me familjaret

Plaçkitja nuk kursen as luftën në Ukrainë. Ndërsa civilët largohen nga konflikti nga shtëpitë e tyre, ushtria ruse bastis shtëpitë. Këtë e raporton gazeta “Ukrayinska Pravda” e cila rikonstruktoi plaçkitjen në zonat e pushtuara nga ushtria, të cilët dërgojnë mallrat në një qytet në kufi me Bjellorusinë, dhe më pas sendet e vjedhura ia dërgojnë nënës përmes shërbimit të dërgesës ekspres Sdek. vendi. Këto janë lavatriçe, frigoriferë, bizhuteri, punime, kozmetikë, kompjuterë. Gazeta ka publikuar edhe një bisedë mes një ushtari dhe gruas së tij, e cila në vend që ta frenojë, i kërkon të marrë “kominoshe, atlete dhe PC për vajzën tonë”.

Sipas raportimeve të Il Messaggero, dhjetëra vagona plot me mallra janë parë në qytetin ukrainas të Buryn, në kufirin me Rusinë, dhe kamionë të tjerë janë përqendruar në Mazyr në Bjellorusi, ku janë shkarkuar. Artikujt më të mëdhenj dërgohen në pazarin Narovlya, pjesa tjetër shkojnë në Rusi.

“Ndërsa trupat ruse tërhiqen nga rajoni i Kievit pasi pësuan humbje të mëdha, ata po plaçkisin shtëpitë e njerëzve të zakonshëm,” shkroi në Twitter zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës Oleg Nikolenko. Elektronikë, rroba, këpucë, kozmetikë. është një ushtri. Ky është turp. Ne nuk do të harrojë dhe nuk do të falë kurrë.”

Telefonata mes ushtarit rus Andrei dhe gruas së tij është përgjuar dhe publikuar nga mediat ukrainase të cilat kanë publikuar bisedën. “Ka atlete femrash. Epo, ato janë New Balance, janë të markës, kaq. Madhësia 38. Janë absolutisht fantastike”, thotë ushtari që i shpjegon gruas: “Gjithçka është marrë nga ushtria në çanta të plota.”; “Nëse mundem, do të marr një laptop”. E shoqja e nxit: “Epo, mendo mirë, Sofia do të shkojë në shkollë, do t’i duhet edhe një kompjuter. Epo, merri të gjitha. Edhe bluzat janë të dobishme.” Andrej e përshkruan shtëpinë, të bukur dhe “të mbuluar me gurë”. Gruaja e tij përgjigjet: “Si jetojne ata? Dhe si jetojmë ne. Prandaj ata luftojne.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *