Vjen njoftimi i fundit nga Moska“Marina ukrainase nuk ekziston më”, Moska jep njoftimin: Janë shkatërruar totalisht

Dite te veshtira per Ukrainen pasi nje lajm vjen nga Moska ku Ministria ruse e Mbrojtjes ka thene se marina ukrainase nuk ekziston me nga sulmet ruse.

Tashme ruset kane bere nje hap perpara sa i perket luftimeve ne det dhe tashmë objektivi i tyre ishte kontrolli i të gjithë rajonit të Donbasit në lindje të Ukrainës. Ata vazhdojne te hecin perpara edhe pse kane humbje te medha ne ushtar.

Ndersa Ministria e Mbrojtjes ruse eshte shprehur se:“Aviacioni ushtarak ukrainas dhe mbrojtja ukrainase janë shkatërruar pothuajse plotësisht dhe marina ukrainase nuk ekziston më”.

Nderkohe presidenti Ukraines kerkon ndihme nga evoropa dhe Nato per armatime dhe mbeshtetje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *