12 ushqimet më të këqija për të ngrënë qe ju rrisin presion e lartë të gjakut

Presioni i lartë i gjakut është një nga ato gjendje për të cilën dëgjojmë shumë, por ju a e keni kontrolluar ndonjëherë tuajin?

Rreth një në tre prej nesh janë të prekur nga presioni i lartë i gjakut – dhe shumë njerëz as që e kuptojnë se e kanë atë.

Në fakt, rreth pesë milionë britanikë janë të padiagnostikuar sepse simptomat e vrasësit të heshtur janë shpesh të padukshme, edhe pse presioni i lartë i gjakut rrit rrezikun e goditjes në tru, sulmit në zemër, sëmundjeve të zemrës, sëmundjeve të veshkave dhe madje edhe demencës vaskulare .

Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që të kontrolloni tuajin, qoftë në kirurgjinë e mjekut të përgjithshëm, në një farmaci lokale ose nëpërmjet një testi në shtëpi.

Për ata që e kanë atë, një dietë e shëndetshme është thelbësore për të mbajtur nën kontroll presionin e gjakut dhe për ta ulur atë.

Dhe ka disa ushqime dhe pije që thjesht duhet t’i shmangni.

1. Kripë
Sa më shumë kripë të hamë, aq më i lartë është presioni i gjakut.

Kripa e bën trupin të mbajë ujin dhe nëse hani shumë, uji shtesë në gjak ushtron presion në muret e enëve të gjakut.

NHS na thotë të hamë jo më shumë se gjashtë gram kripë në ditë (afërsisht një lugë çaji).

2. Sheqeri dhe pijet me sheqer
Pirja e shumë pijeve me sheqer mund të rrisë presionin e gjakut.

Nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të çojnë në një grumbullim të materialit yndyror brenda enëve të gjakut, duke shkaktuar ngushtimin e tyre (aterosklerozë) dhe një rritje të presionit.

Një studim lidhi pijet e ëmbla me sheqer me nivelet më të larta të presionit të gjakut tek fëmijët dhe adoleshentët.

Disa pije me sheqer përmbajnë gjithashtu kafeinë e cila ngre më tej presionin e gjakut.

3. Karbohidratet e rafinuara
Produktet e bëra nga mielli i bardhë – si buka e bardhë, makaronat dhe brumi i picës – shpërbëhen me shpejtësi në sheqerna të thjeshta në gjak dhe teprica mund të çojë në shtim në peshë dhe rritje të presionit të gjakut.

Respektimi i një diete me pak karbohidrate është treguar se zvogëlon presionin e gjakut sistolik dhe diastolik (presionet në arteriet tuaja), si dhe faktorë të tjerë rreziku për sëmundjet e zemrës.

4. Ushqime të përpunuara dhe të parapaketuara
Këto shpesh përmbajnë një kombinim të shkelësve më të keq – kripë, sheqer (ose shurup glukozë-fruktozë) dhe karbohidrate të rafinuara.

Ushqimet e gatshme dhe ushqimet e shpejta shpesh ia detyrojnë shijen e tyre shumë sheqerit dhe kripës së shtuar.

Kini kujdes edhe për sanduiçet e blera në dyqan, drithëra, bare drithërash, krisur dhe biskota.

5. Kafeina
Është e vërtetë që kafeina rrit presionin e gjakut, kështu që nëse keni një gjendje para-ekzistuese, nuk është një ide e mirë e tepruar.

Megjithatë, këto efekte janë treguar se kanë një ndikim vetëm në një afat të shkurtër, dhe NHS thotë se nëse i përmbahemi katër filxhanëve(!) çaj dhe kafe, do të jemi mirë.

Në fakt, njerëzit që pinë kafe ose çaj me kafeinë priren të kenë një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës, duke përfshirë presionin e lartë të gjakut, sesa ata që nuk pinë!

6. Alkooli
Pirja e rregullt e tepërt mund të ndikojë në muskujt e enëve të gjakut, duke i bërë ato të ngushtohen.

NHS na thotë se si burrat ashtu edhe gratë duhet t’i përmbahen jo më shumë se 14 njësive në javë – ja se si të zbuloni se sa njësi në pijen tuaj të preferuar .

Alkooli është gjithashtu i lartë në kalori, gjë që mund t’ju bëjë të shtoni peshë dhe të rrisni më tej presionin e gjakut.

7. Mishi i kuq
Procesi i tretjes dhe metabolizmit të mishit të kuq – viçi, qengji, viçi, derri – mund të çlirojë përbërës në trup që rrisin presionin e gjakut.

8. sallami dhe mish të përpunuar
Salcice, hot dog, sallam, proshutë, proshutë e pjekur, mish i kripur, i pjekur ose i tymosur, mish viçi me misër dhe mish të thatë janë të mbushura me natrium.

Kjo është për shkak se prodhuesit i kurojnë, i sezonojnë dhe i ruajnë këto mishra me kripë.

9. Yndyrna të ngopura
Yndyrnat e ngopura (si gjalpi) prej kohësh kanë marrë një efekt të keq, sipas Blood Pressure UK – ato rrisin kolesterolin dhe janë të lidhura me aterosklerozën.

Megjithëse studimet më të fundit sugjerojnë se disa yndyrna të ngopura mund të jenë mbrojtëse në sëmundjet kardiovaskulare dhe fajtorët e vërtetë janë kombinimi i yndyrave trans dhe sheqerit që gjenden në ushqimet e përpunuara, është më mirë të bëni kujdes.

Rekomandimet e qeverisë për burrat janë të hanë jo më shumë se 30 g yndyrë të ngopur në ditë dhe gratë jo më shumë se 20 g.

Yndyrnat trans janë më të dëmshme, gjenden në vajin vegjetal të hidrogjenizuar dhe nuk duhet të kemi më shumë se 5 g në ditë.

Yndyrnat e shëndetshme që gjenden në vajin e ullirit, avokadot, arrat, farat dhe bulmetet me pak yndyrë janë gjetur të jenë mbrojtëse në uljen e presionit të gjakut.

10. Erëza
Ketchup, salca djegëse, salca e sojës dhe salcat e sallatës shpesh janë të ngarkuara me kripë dhe sheqer – kërkoni varietete me pak sheqer/kripë ose bëni vetë.

Mbajeni veshjen e sallatës të thjeshtë me pak vaj ulliri ekstra të virgjër dhe uthull balsamike.

11. Pica
Na vjen keq, por për shkak të një kombinimi përbërësish si mielli i bardhë i rafinuar, mishi dhe djathi i përpunuar dhe salca e domates me sheqer, ushqimi ynë i preferuar italian është zakonisht i pasur me sheqer, yndyrë të ngopur dhe kripë.

Pica e ngrirë është më e keqja pasi shpesh ka edhe më shumë natrium të shtuar për të ruajtur shijen.

Bëni picën më të shëndetshme në shtëpi, duke përdorur brumin e bërë vetë, salcën e domates dhe sipër me shumë perime.

12. Supa të konservuara
E dobishme për t’u mbajtur në dollap, por shpesh e mbushur me kripë dhe/ose sheqer për të ruajtur shijen.

Eshte mire te beni vizite tek mjeku apo te beni analizat nje here ne vit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *