4 bimët që i mbajnë insektet larg shtëpisë tuaj dhe te jeni te qete

1. Borziloku

Borziloku është bima perfekte për të larguar mizat e shtëpisë si dhe mushkonjat. Mund të zgjidhni ose ta mbillni në kopshtin tuaj ose në një enë brenda shtëpisë tuaj. Ndërsa jeni në të, mund të përfitoni edhe nga përdorimi i bimës në gatime të ndryshme. Qoftë mish derri apo pulë, shtimi i borzilokut në të do ta përmirësojë atë për mirë.

Krahas veprimit si një repelent natyral ndaj insekteve, borziloku mund të shndërrohet edhe në një sprej kundër insekteve.

Për ta bërë këtë, derdhni përafërsisht katër ons ujë të vluar në një enë me katër deri në gjashtë ons gjethe borziloku të freskëta dhe të pastra. Sigurohuni që t’i mbani të ngjitur kërcellet. Lërini gjethet të qëndrojnë në ujë për disa orë dhe më pas hiqini nga ena.

2. Livando

Nëse dëshironi të mbani larg nga shtëpia molën, pleshtat, mushkonjat dhe mizat, livanda është zgjidhja perfekte për ju. Gjëja më e mirë për bimën është se ajo i shton një aromë të këndshme mjedisit kur mbillet.

Do të habiteni kur të dini se ndërsa masat e duan erën e livandës, insektet e përçmojnë atë! Vendosni tenxhere me livando në shtëpinë tuaj ose mbani një buqetë të lidhur me lule livando brenda. Për më tepër, ju gjithashtu mund të nxirrni vaj nga bima dhe ta përdorni atë si një zgjidhje kundër mushkonjave për lëkurën tuaj të ekspozuar.

Jo vetëm që do të mbajë larg të gjitha insektet, por gjithashtu do të ndihmojë në nxitjen e gjumit dhe do të shkaktojë një efekt relaksues në trupin tuaj. Është një zgjidhje fitimprurëse!

3. Nenexhik

Nenexhiku është një tjetër bimë që ia del mbanë të mbajë larg mushkonjat. Megjithatë, dijeni se bima e mentes përhapet mjaft shpejt. Nëse nuk dëshironi që ajo të jetë e vetmja bimë në kopshtin tuaj, këshillohet ta rritni atë në një tenxhere.

Nëse vendosni ta mbillni në tokë , kini parasysh se heqja e tij mund të jetë një sherr. Bima mund të përdoret për nxjerrjen e vajrave të saj aromatike. Pasi ta bëni këtë, përzieni me uthull molle dhe vodka. Kjo do t’ju ndihmojë të krijoni një mjet efektiv kundër mushkonjave.

4. Rozmarina

Duke u larguar nga bimët që thjesht ndihmojnë në mbrojtjen e shtëpisë tuaj kundër mushkonjave, Rozmarina është ideale për të mbajtur larg një sërë insektesh të dëmshme. Ju mund të zgjidhni të rritni rozmarinë në një enë brenda shtëpisë tuaj ose në një kopsht barishte.

Ndërsa në disa nga bimët e tjera ju kërkohet të bëni një zgjidhje të kombinuar, këtu vetë bima mjafton për të larguar insektet. Për efikasitet të përmirësuar, gjithmonë mund të krijoni repelentin tuaj duke përdorur rozmarinë.

Për këtë, do t’ju duhet një litër rozmarine. Shtoni në një litër ujë dhe zhyteni për gjysmë ore para se ta kulloni lëngun. Shtoni lëngun në një enë me një litër ujë të ftohtë. Mbyllni kavanozin dhe ruajeni në frigorifer. Shtoni atë në shishet e shisheve dhe spërkateni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *