7 Mënyra të jetës së shëndetshme që ndihmuan Mbretëreshën Elizabeth II të jetojë për një shekull

Të jetosh për gati një shekull nuk është diçka e vogël… megjithatë Mbretëresha Elizabeth II lindi më 21 prill 1926 dhe vdiq më 8 shtator 2022, duke e bërë atë 96 vjeç e katër muaj. Për kontekstin, një grua e lindur në vitin 1926 ka vetëm 3.2% shanse për të arritur në shekullin.

Si jetoi mbretëresha Elizabeth kaq gjatë? Gjenetika e mirë dhe shansi ka të ngjarë të kenë luajtur rolin e tyre, por shumë merita i takon mënyrës së saj të shëndetshme të jetesës. Mbretëresha Elizabeth kishte disa zakone të shkëlqyera shëndetësore. Gati për të marrë shënime? Ndjekja e drejtimit të saj ndoshta nuk do t’ju bëjë monark, por patjetër do t’ju bëjë më të lumtur dhe më të shëndetshëm.

1. Ngrënia e mëngjesit
Mëngjesi i Mbretëreshës Elizabeth hante cdo dite në orën 8:30 të mëngjesit. Ngrënia e një mëngjesi të shëndetshëm është lidhur me një jetë më të gjatë , ndoshta për shkak se ata që hanë mëngjes kanë një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës dhe diabetit.

2. Koha e çajit
Mbretëresha Elizabeth e filloi ditën e saj me një filxhan çaj Earl Grey . Ashtu si shumë britanikë, ajo mori çajin e saj pa sheqer

Pirja e një filxhani çaji çdo ditë mbështet shëndetin e organeve, parandalon sëmundjet kronike dhe ndihmon në riparimin e qelizave në trup. Çaji jeshil merr shumë dashuri në qarqet shëndetësore këto ditë; por çaji i zi, si Earl Grey, ka gjithashtu një listë mbresëlënëse përfitimesh. Pro i madh i çajit të zi ? Mund të forcojë sistemin tuaj imunitar dhe të zvogëlojë rrezikun e infeksionit – dy përfitime të lidhura patjetër me një jetë më të gjatë.

Çdo ditë për çajin e pasdites së Elizabeth-it shërbeheshin sanduiçe me reçel . Këto ëmbëlsira, të njohura si “peni reçeli”, janë thjesht reçel i përhapur në bukë të bardhë të lyer me gjalpë dhe i prerë në rrathë pa kore.

3. Ngrenia cdo 3-4 ore ne copa te vogla
Ekspertët e të ushqyerit thonë se çelësi i një stili jetese të shëndetshëm nuk është ndalimi i të gjitha ushqimeve pra duhet te konsumoni cdo 3-4 ore nga pak ushqim dhe ju nuk do te jeni te uritur.

4. Qeshni shume
Humori është një ilaç i fuqishëm për trurin dhe trupin tuaj – rrit disponimin, ul stresin, përmirëson lidhjet sociale dhe, po, rrit jetëgjatësinë. Bëni eksperimentin tuaj të të qeshurit dhe shikoni se si ai ndryshon jetën tuaj!

5. Familja dhe miqtë
Disa kërkime kanë treguar se vetmia dhe izolimi mund të zvogëlojnë jetëgjatësinë tuaj po aq sa pirja e duhanit, ndërsa të paturit e një rrethi të fortë shoqëror i shton vite jetës tuaj (për të mos përmendur shtimin e jetës në ato vite!). Ndaj qendrimi me familjen tuaj eshte nje nga shkqet e lumturise tuaj.

6. Dalja ne natyre.
Kopshtaria dhe ecja ne natyre ishin dy nga hobet e preferuara të Elizabeth dhe ajo shpesh fotografohej duke kombinuar ato dashuri, duke ecur nëpër shfaqje kopshtesh .

Lajm i mirë për adhuruesit e natyrës: të dyja janë të lidhura me një jetë më të gjatë në hulumtim. Nuk është vetëm stërvitja që rrit shëndetin tuaj. Thjesht qëndrimi jashtë , në natyrë, ul hormonet e stresit, ngadalëson rrahjet e zemrës, zvogëlon presionin e gjakut dhe rrit ndjenjat e sigurisë dhe mirëqenies. Veç kësaj, mbajtja e bimëve brenda ne stepi apo ne bace siç bëri Mbretëresha Elizabeth, përmirëson shëndetin tuaj mendor.

7.Te merresh me nje pune vazhdimisht

Mbretëresha Elizabeth ia kushtoi jetën e saj shërbimit të popullit të Mbretërisë së Bashkua. Ajo e donte punën e saj dhe kjo u tregua! Ajo ishte e famshme për “shëtitjet” e saj – turne ku u lidh me njerëz në mbarë botën. Këto pasione ka të ngjarë të kenë luajtur një rol në jetëgjatësinë e saj. Njerëzit me pasion janë gjetur të jenë më optimistë dhe më të lumtur në përgjithësi. Nese ju pelqen ndajeni postimin qe te jeton me gjat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *