Gabimet qe rrisin rrezikun e kancerit ne zorren e trashe

NJË MJEKËT ka zbuluar gabimin që bëjnë shumë njerëz që mund të rrisë shanset për t’u prekur nga kanceri i zorres se trashe.

Shkalla e kancerit të zorrës së trashë aktualisht është “rritur masivisht” tek të rinjtë.

Shoqata Amerikane e Kancerit thotë se ka të ngjarë të ketë rreth 153,000 raste të kancerit kolorektal të zbuluar vetëm këtë vit.

Nga këta pacientë të mundshëm, rreth 19,500 pritet të jenë nën moshën 50 vjeç.

Dr Pedersen tha se: “Shmangni ushqimet e përpunuara, minimizoni mishin e kuq dhe hani sa më shumë fruta, perime dhe gjëra të pasura me fibra. Kjo ka treguar se zvogëlon mundësinë e kancerit të zorrës së trashë”.

Të shkosh krah për krah me një dietë të varfër, tha doktori, ishte obeziteti dhe të dyja janë parë të kenë një ndikim në shkallën e kancerit të zorrës së trashë transmeton shiko.news

Dr Pedersen tha se mënyra e jetesës ishte një faktor kontribues dhe te njerëzit që ishin obezë në moshë të re, edhe nëse humbnin peshën, rreziku i tyre mbeti “i ngritur”.

Ajo këshilloi për të kundërshtuar këtë, njerëzit duhej të bënin ushtrime fizike , duke e bërë zemrën e tyre të pomponte më shpejt se zakonisht për rreth gjysmë ore.

Dr Pedersen tha gjithashtu se njerëzit duhet të ” kontrollojnë jashtëqitjet tuaja ” sa herë që shkoni ne banjo.Njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm për ndonjë gjak në jashtëqitjen e tyre .

Dr Pedersen tha se:”Nëse do të shkosh në banjë gjatë gjithë jetës një herë në ditë dhe pastaj papritur fillon të shkosh një ose dy herë në javë, atëherë nuk po them se është kancer, por diçka po ndodh.

Cilat janë simptomat e kancerit të zorrëve?
Simptomat e kancerit të zorrëve mund të përfshijnë: diarre ose kapsllëk që nuk është e zakonshme për ju
nevoja për të pirë më shumë ose më rrallë se zakonisht për ju
gjak në anus tuaj, i cili mund të duket i kuq ose i zi
gjakderdhje nga fundi juaj
dhimbje barku
fryrje
duke humbur peshë pa u përpjekur
ndjeheni shumë të lodhur pa asnjë arsye transmeton shiko.news

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *