Infermierja adoptoi 17 vjecaren qe lindi trinjak pasi askush nuk kujdesej per te

Katrina Mullet ishte infermierja qe u lidh shume me adoleshenten qe ne fillim te vitit, e cila do te behej nena e trinjakeve me vone.

Infermierja 45 vjecare tregon se si ajo vete 30 vite me pare ishte nje 16 vjecare adoleshente nene qe e la femijen ne adoptim asokohe. Por tashme eshte nena beqare e 5 djemve.

Kur Sarija Small mori vesh shtatezanine e saj ishte nje 14 vjecare e frikesuar por qe ne ate moment infermierja Mullet i ndenji prane.

Gjate kohes qe shtatezania e Small po ndiqej ne spital vete adoleshentja nuk kishte njeri tjeter prane vec infermieres e cila bente turnet e nates 3 here ne jave. Por edhe gjate kohes kur Mullet nuk ishte ne spita ajoi ruajte kontaktet me Small.

Mirepo kur trinjaket linden perkujdesja u shtua pasi ishin shume te vegjel dhe gjithnje lidhja mes infermieres dhe adoleshtentes u be me e forte.

Erdhi dita qe bebat duhet te dilnin nga materniteti dhe nena adoleshente nuk kishte njeri prane.

Ne vidjotelefonatat e bera infermierja shihte se bebat nuk ishin mire me peshen dhe njeri prej tyre duhej te ndiqej nga nje pediater.

Keshtu pasi mbushi 15 vjec dhe infermierja i vizitonte shpesh, e reja small mori vesh se punonjesi social i ka caktuar atyre te 4 nje ndihme nga shtti ose po pritej qe te kishin nje shtepi mikepritese. Mirepo cdo gje ishte shume e veshtire pasi ata ishin 4 dhe askush nuk pranote nje situate te tille.

Me pas infermierja u vu para pergjegjesise dhe nje here punonjesja sociale e pyeti a mos ishte e gatme ajo ti mbante ne shtepin e saj disa kohe ata te kater.

Ishte ky momenti kur Mullet pranoi ti mbante ne shtepi si strehim dhe disa muaj me vone u legalizua ligjerisht adoptimi i adoleshntes prej infermieres.

Infermierja Mullet tani ka nje familje te madhe e te gjithe jetojne se bashku. Trinjaket mbushin 3 se shpejti dhe ajo po i gezohet faktit se eshte nje gjyshe e re. Shiko.news

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *