Italia izolon Lombardinë dhe 14 provincat. Largime masive drjt Jugut: trenat e mbingarkuar. Dalin te dhenat e fundit..

  Urgjenca e Coronavirus vazhdon në Itali: Rajoni i Lombardise bëhet një lloj zonë e kuqe, si dhe disa pjesë të Veneto, Emilia Romagna dhe Piemonte ku hyrja ose dalja do të lejohen vetëm për arsye “rënda”.

  Kjo një nga masat e përfshira në projekt dekretin e qeverisë për të përmirësuar infeksionin koronavirus. Njëmbëdhjetë provinca të përfshira jashtë Lombardisë: Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro dhe Urbino, Venecia, Padova, Treviso, Asti dhe Alessandria.

  Në këto zona, palestrat, pishinat, banjën dhe qendrat e Wellness, qendrat tregtare gjatë fundjavës, muzetë, qendrat kulturore dhe vendpushimet e skive pritet të mbyllen. Shkollat u mbyllën deri më 3 prill dhe ndalen në çdo lloj ngjarje sportive, thuhet në draftin e masës.

  Përdorimi i ushtrisë dhe forcave të armatosura është paraparë, nëse është e nevojshme, për të zbatuar masat e parashikuara nga dekreti.

  Mijëra njerëz turren ne stacionet e Milanos brenda natës. Siç tregojnë fotot, në stacionin Milano Porta Garibaldi ekziston gara për ata që hidhen në trenin e fundit për të qenë në gjendje të kthehen në shtëpi, në rajone të ndryshme të Italisë. Paniku ndoshta u ngrit për shkak të projekt-dekretit të qeverisë.

  Sipas asaj që mësohet, nuk do të kishte më vende të lira në korridoret e trenave që shkojnë në jug për nesër. Ndërkohë, rajoni po shqyrton mundësinë e stacioneve të monitorimit dhe aeroporteve për të gjetur emrat e atyre që kthehen.

  NUMT – ekzistojnë 5,061 persona të sëmurë për Covid 19 në vend, me një rritje prej 1,145 personash krahasuar me dje, dhe 233 vdekje, 36 më shumë. Të dhënat e reja u siguruan nga Komisioneri Angelo Borrelli në konferencën për shtyp për Mbrojtjen Civile. Janë 567 pacientë të shtruar në kujdesin intensiv për koronavirus, 105 më shumë se dje. Nga këto 567, 359 janë në Lombardi, e cila ka pasur një rritje prej 50 raste në një ditë. Janë 2651 pacientë me simptoma të shtruara në spital dhe 1843 pacientë të izoluar në shtëpi. 589 persona janë kuruar nga koronavirusi në Itali, 66 më shumë se dje.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *