Ja si nisi përhapja e korona virusit në Itali. Gabimi qe i kushtoi rende..

  Italia është në një situatë shqetesuese nga koronavirusi

  Kujtojmë se deri më tani në Itali numri i të prekurve nga koronavirusi ka shkuar në 135.

  Lombardi dhe Veneto jane dy rajonet me te prekura.

  Autoritetet po mundohen të zbulojnë se ku është foleja e këtij virusi.

  Në Lombardi dyshohet se virusi ka ardhur nga një 38 vjeçar i cili është infektuar në një darkë me një shok të tij, dhe ky i fundit kishte qenë në Kinë

  Janë me qindra personat që kanë pasur kontakt direkt me ta dhe janë në pritje të rezultateve të testit. Sakaq, më shumë se 50 mijë qytetarë nga provinca e Lodit janë në karantinë në shtëpitë e tyre.

  Gjithçka nisi kur 38 vjeçari nga Codogno, të martën e 18 shkurtit u prezantua në spital me simptomat e gripit, por në fund të vizitës është dërguar në shtëpi. Një ditë më pas burri është rikthyer dhe është shtruar në spital deri të enjten në mbrëmje kur dhe kanë dalë analizat ku doli se ishte pozitiv me koronavirus.

  Menjëherë është urdhëruar izolimi në spitalin e Milanos. Por ishte shumë vonë.

  Në ditët përpara 38 vjeçari ishte takuar me dhjetra persona, kishte shkuar në punë, kishte marrë pjesë në dy kurse, në një maratonë në Santa Margherita Ligure, ka luajtur futboll si dhe ka darkuar me miq.

  Si e mori virusin?

  Hipotezat janë se është infektuar në një darkë mes miqsh. 38 vjeçari ka qenë në një darkë ku ka qenë dhe një mik i tij i ardhur nga Kina. Por personi i dytë ka rezultuar negativ. Që do të thotë ose nuk është ai transportuesi ose ka pasur virusin dhe është shëruar. Do të jenë analizat që do të nxjerrin rezultatet.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *