Keni ‘ngecur’ në Gjermani, Francë apo diku tjeter nga koronavirusi? Ministria e Jashtme jep njoftimin e rëndësishëm për qytetarët shqiptarë

  0
  105

  Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka bërë njoftimin e rëndësishëm për të gjithë qytetarët shqiptarë që ndodhen në Gjermani apo Francë, dhe për shkak të përhapjes së COVID-19 e kanë të pamundur kthimin në Shqipëri.

  MEPJ thotë se të gjithë qytetarët që ndodhen në Gjermani e Francë, dhe e kanë tejkaluar qendrimin e lejuar në zonën Schengen, dhe dëshmojnë se për shkak të COVID-19 nuk mund të lëvizin, nuk do të penalizohen.

  Njoftim për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Gjermani dhe në Francë

  MEPJ informon të gjithë shtetasit shqiptarë që ndodhen në Gjermani, të cilët tejkalojnë qëndrimin e lejuar në hapësirën Schengen dhe dëshmojnë se për shkak të situatës së Covid-19 e kanë të pamundur lëvizjen, nuk do të penalizohen.

  Sa i përket shtetasve shqiptarë që ndodhen në Francë, të cilët tejkalojnë qëndrimin e lejuar në hapësirën Schengen dhe dëshmojnë se për shkak të situatës së Covid-19 e kanë të pamundur lëvizjen, MEPJ bën me dije se autoritetet franceze nuk do të vendosin asnjë penalitet.

  Gjithashtu, autoritetet franceze kanë informuar se shtetasit e vendeve të tjera, nuk do të lejohen të hyjnë në Francë për 30 ditët e ardhshme, me përjashtim të atyre që kanë lejeqendrimi të vlefshme në Francë.

  Përmes një njoftimi në ‘Facebook’, ministria ka vënë në dispozicion numrat, për qytetarët që në këto momente të shpërthimit të pandemisë së koronavirusit janë të bllokuar jashtë Shqipërisë, në vende të ndryshme të botës. 

  Njoftimi i plotë:

  Nëse keni nevojë për ndihmë apo informacioni, telefononi në numrat e vënë në dispozicion për emergjencat.

   Në MEPJ:

  Kontakt-Emergjence:

  Tel: +355 (0) 42345981 – Mund të kontaktoni: 08:00-22:00

  Mobile: +355 (0) 675062600 – Mund të kontaktoni: 08:00-20:00

  Vetëm SMS ose “WhatsApp” – nga ora 20:00-08:00

  Në Përfaqësi:

  Përfaqësia Nr. Emergjence

  ABU-DHABI +971 58 570 5112

  ANKARA +905495611985

  ATHINË +30 694165 8183

  BEOGRAD 00 381 63 30 95 98

  BERLIN 0049 1798215905

  BERNË +41774099729

  BRATISLAVË 00421 904 801 391/ 00421 944 223 941

  BRAZIL 55 61 99114 6568

  BUDAPEST +36 30 201 3676

  BUKURESHT +40784932223

  HAGË 0031616275159

  IZRAEL 00972 (0) 54 904 2813

  KAJRO  201060300388

  KATAR +97470277222

  KANBERA+ 61 450 977 145

  KOPENHAGEN +4591636640

  KUVAJT 96594048219

  LONDËR +44 (0) 75 18662630

  MADRID +34 606 376 830

  MOSKË +7 929 968 05 38

  OTAVË +1 613 864 7575

  PARIS +33 1 47 23 31 51

  PEKIN +86 13810476221

  PODGORICË 38267288757

  PRAGË +420 775 041 553

  PRISHTINË 00383 45 618 618

  RIAD +966501905586 /966532405751

  ROMË +39 3420498192

  SHKUP 38975376896

  SLLOVENI 38631240760

  SOFJE +359 89 4311493

  STOKOLM +46 73 57 42 350

  TOKIO 03-3543-6861

  VARSHAVË +48 501194910

  VATIKAN +39 06 39721599

  VJENË +00436767886324

  ËASHINGTON +1 347 241 4434/ +1 202 758 9526

  ZAGREB 00385 91 53 07 477

  KONSULLATA BARI+39 080 2055842

  KONSULLATA JANINË 0030-6947072353

  KONSULLATA MILANO +39 3497834666

  KONSULLATA MYNIH +4915237913997

  KONSULLATA SELANIK 0030 6983661224

  KONSULLATA STAMBOLL 00905396566219

  MISIONI BE BRUKSEL 0032485401237

  MISIONI GJENEVË +41 79 151 85 04/+4122 7311143

  MISIONI NATO +32 2 707 2782

  MISIONI OKB NJU JORK +1 347 241 4434/ +1 202 758 9526

  MISIONI OSBE-VJENË +43 1 328 8710

  MISIONI STRASBURG +33 3 88 36 02 06

  MISIONI UNESCO +33 (0) 1 45 68 32 44 +33 (0) 6 15 63 09 67

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here