LAJM I FUNDIT/ Kina merr vendimin përfundimtar për luftën Rusi-Ukrainë

  Ndërsa luftimet intensifikohen në Kiev, diplomati kinez thotë se sovraniteti kombëtar “zbatohet për çështjen e Ukrainës”.

  Ndërsa luftimet në Kiev u intensifikuan të shtunën, një diplomat i lartë kinez mbrojti qëndrimin e mbajtur prej kohësh të Kinës për mbrojtjen e sovranitetit kombëtar – duke shtuar se ai “zbatohet në mënyrë të barabartë për çështjen e Ukrainës”.

  “Kina beson me vendosmëri se sovraniteti dhe integriteti territorial i të gjitha vendeve duhet të respektohen dhe mbrohen dhe qëllimet dhe parimet e (Kartës së OKB-së) të respektohen me seriozitet të vërtetë. Ky pozicion i Kinës është konsistent dhe i qartë dhe vlen njëlloj për Çështja e Ukrainës”, shkroi Liu Xiaoming, përfaqësuesi special i qeverisë kineze për çështjet e gadishullit Korean.
  Liu më parë ka shërbyer si ambasador kinez në Mbretërinë e Bashkuar.

  Votimi në Këshillin e Sigurimit të OKB-së: Komentet e Liu janë veçanërisht të habitshme pasi Kina kishte qenë një nga tre vendet që abstenuan nga votimi për një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të dënuar veprimet e Rusisë në Ukrainë, në një takim të së premtes mbrëma.

  India dhe Emiratet e Bashkuara Arabe gjithashtu abstenuan nga votimi, ndërsa Rusia përdori të drejtën e vetos si një vend të përhershëm në këshill për të bllokuar masën. Pas votimit, 50 vende lëshuan një deklaratë të përbashkët duke akuzuar Rusinë për abuzim me të drejtën e vetos.

  Pozicioni i Kinës për Ukrainën: Gjatë ditëve të fundit, ndërsa vendet e tjera u zhvendosën për të ndëshkuar Rusinë dhe Presidentin Vladimir Putin, Kina ka shmangur dënimin e pushtimit, në vend të kësaj duke bërë thirrje për paqe dhe diplomaci — dhe duke drejtuar gishtin nga SHBA në vend të kësaj për “vjedhjen e zjarreve”. .”

  Çdo veprim nga Këshilli i Sigurimit “duhet të jetë vërtet i favorshëm për qetësimin e krizës, në vend që t’i shtojë benzinë ​​zjarrit”, tha të premten ambasadori i Kinës në OKB Zhang Jun.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *