Mbi 2 mijë raste/ Qeveria Rama merr vendimin e fundit: Ditët në vijim në Shqipëri do të…

  U be me shume se nje muaj qe rritja e numrit te infektuarve me koronavirus eshte jashte cdo parashikimi te mundshem.

  Pas spitalit covid 1 dhe covid 2 po behen gati dhe 2 spitale te tjere, covid 3 dhe covid 4 per shkak te numrit te madh te te infektuarve.

  Rritja e rasteve të reja në Shqiperi ka detyruar qeverinë t’i bëjnë thirrje qytetarëve për kujdes të shtuar. Duhet medoemos te ruani distancimin social dhe te jeni te kujdesshem sepse numri eshte duke u rritur dhe problem jan kapacitetet spitalore

  Në këtë situatë Komiteti i Ekspertëve dhe Qeveria Rama ka vendosur që të kryhen testime masive ndaj koronavirusit pasi momentalisht në Shqipëri janë mbi 2 mijë persona aktiv.

  Do të rriten akoma më shumë testimet ditore. Kapacitetet e laboratorit janë në gatishmëri për situatën e parashikuar me 500-600 tamponë në ditë, ndërkohë laboratori në QSUT do të kryeje testimet e pacientëve në spital.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *