Pipero ngre dyshime: Diçka ka çaluar, ka vetëm dy mundësi, duhet qe..

  Mjeku i njohur Pëllumb Pipero paralajmëroi javën e kaluar se kjo javë do ishte ajo që do ulet kurbën por tashmë ka dyshime.

  Pipero tha se fundjava që lamë pas kishte rritje të qëndrueshme të rasteve me COVID-19.

  Mjeku thotë se diçka ka çaluar dhe për këtë i vë gishtin Shkodrës që ka pasur rritje të rasteve dhe për këtë shkak sipas tij është ose mosrespektimi i masave ose gjurmimi.

  Duke folur për ‘News 24’ ai deklaroi se në fundjavë ka pasur një rritje, thuajse dyfish dhe diçka ka çaluar.

  “Kjo epidemi ka disa indikatorë, në radhë të parë mostrat për të bërë analizat apo gjurmimin e rasteve të kontaktit që e vlerësoj efikas nga të dhënat e ISHP që janë gjurmuar 60- 70% të rasteve dhe është një shifër optimale sipas OBSH. Respektimin e masave nga qytetarët për të respektuar distancimin social, karantinimin dhe këshillat e mjekëve.

  Diku besoj unë se shifrat që lamë pas janë 30- 40 raste më pak se një javë, por diku ka çaluar. Nëse shohim rastet në Shkodër 13 nga dita e djeshme dëshmon se në Shkodër nuk janë respektuar masat ose nuk janë gjurmuar rastet e kontaktit. Unë e kam thënë që java që sapo mbyllëm do të jetë në numër shumë më të vogël, mund të ketë halucinacione. Janë më të ulëta por fundjava ka qenë rritje e qëndrueshme sikundër do të dëshironim. Por bazuar në përhapjen e pandemisë në vendet e tjera dhe prisja këtë. Mendoj se diçka ka çaluar 21- 29 nuk është diferencë shumë e madhe. Duhet të analizohet pse. Si mund ta bëjmë më mirë dhe për të monitoruar që të gjurmojmë më shpejt dhe të monitorojmë në tërësi përhapjen e kësaj pandemie në vendin tonë”, tha Pipero.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *