Rifillon serisht kovidi. Hapen spitalet me 50 mij shtreter. Varianti i ri shume ngjites

Pasi bota po bie ne qetesi nga kovidi nje vale e re po perhapet ne Kine ditene fundit ku spitalet po mbushen serishte me te infektuar.

Por lajmi i mire eshte se virusi nuk ka ate fuqine e me parshme dhe se vaksina ben punen e saj ndaj mbrojtjes ndaj virusit.

Ne Shangai spitali më i madh eshte mbushur me te infektuar me variantin e ri te kovidit.

Raportohet se të 50 000 shtretërit janë vënë plotësisht në përdorim, tha në një konferencë shtypi, inspektori i lartë i Komisionit të Shëndetësisë të Bashkisë së Shangait Wu Qianyu.

Shangai po përballet që prej marsit me valën e re më të madhe të COVID-19 në këtë qytet.

Metropoli gjigant kinez raportoi të martën 1 189 raste të reja lokale të konfirmuara dhe 25 141 bartës asimptomatikë, nga përkatësisht 994 raste të reja dhe 22 348 të infektuar pa simptoma që kishte një ditë më herët.

Por fatmiresisht kovidi do te kthehet ne nje virus gripal dhe variantet e reja do te jene te lehta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *