Rusia tërhiqet nga Ukraina? Shefi i ushtrisë ruse del me deklaratën e papritur diten e sotme

Rezistenca e madhe e ukrainasve e ka vendour rusin ne pozite te veshtire

Shefi i ushtrisë ruse ka thene se ne po perpiqemi qe te fitojme kete lufte dhe do te fokusohemi ne Donbas.

Por ushtria ruse po ndeshet me rezistence te forte ne ukraine.

Sergey Rudskoy, kreu i departamentit kryesor operacional të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Ruse, tha se 93% e rajonit të Luhanskut dhe 54% e rajonit të Donetskut ishte nën kontrollin rus.

Rusia kishte shkatërruar shumicën dërrmuese të forcave ajrore dhe marinës së Ukrainës, dhe kjo shënoi fundin e suksesshëm të fazës së parë të konfliktit, shtoi ai.

Megjithatë, ministria e mbrojtjes nuk përjashtoi mundësinë e sulmit në qytetet ukrainase që ishin bllokuar dhe tha se Rusia do të reagonte menjëherë ndaj çdo lëvizjeje për të mbyllur hapësirën ajrore mbi Ukrainën – diçka që Presidenti Zelensky e ka kërkuar vazhdimisht.

Ministria tha gjithashtu se Rusia do të vazhdojë pushtimin e saj derisa objektivat e vendosura nga Putin të ishin arritur pa specifikuar se cilat ishin objektivat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *