Si të lani enët e inoksit dhe t`i bëni të duken si të reja?

Si të hiqni njollat e rënda të ujit nga inoksi?

Çfarë do t’ju duhet për të hequr qafe shtresat e bigorrit?

1 luge gjelle sode buke
1 luge gjelle pastë dhëmbësh
1 luge gjelle uthull (9%)

Përzieni soden e bukes dhe pastën e dhëmbëve.Pastaj shtoni uthullen.Aplikoni përzierjen në sipërfaqe dhe lajeni atë pas 5 minutash.

2. Çfarë ju nevojitet për të hequr qafe shtresat e lehta:

Pastë dhëmbësh

Aplikoni një shtresë të trashë paste dhëmbësh mbi sendin dhe pastaj lereni te thahet për 1-2 minuta. Pastaj lajeni atë me ujë të ftohtë dhe thajeni me një peshqir.

3. Çfarë ju nevojitet për të hequr qafe shtresat e veshtira:

Nje ngjites tubet
Gjysmë pakete pluhur sode
1 luge gjelle detergjent pastrimi (pluhur)

Shto ngjitesin, soden e bukes dhe detergjentin pastrues në një kovë. Vendosni enët e ndotura në kovë. Hidhni pak ujë që të mbulojë tenxheren deri ne 2-3 cm. Lereni te vloje për një orë ose më shumë. Pastaj merreni tenxheren nga kova dhe lajeni si zakonisht. Do te shihni se shtresat e veshtira dhe yndyrnat do të hiqen me lehtësi.

Ndajeni këtë artikull me miqtë dhe familjen tuaj per ti shpetuar ata nga ky problem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *