Saturday, May 21, 2022


HomeTërmet i fuqishem në kufirin Turqi-Iran, shikoni se si u shemben ndertesat
Array

Tërmet i fuqishem në kufirin Turqi-Iran, shikoni se si u shemben ndertesatLëkundja e forte e tërmetit me magnitudë 5.7 që goditi verilindjen e Iranit, në kufi me Turqinë, shkaktuan humbjen e shtate jeteve mes të cilëve tre fëmijë, në provincën turke të Van. Epiqendra e tërmetit është regjistruar të paktën 10 kilometra nga kufiri.

Tërmeti ndodhi rreth orës 08.53 dhe epiqendra ishte qyteti Hoy i Iranit. Tërmeti, 5.22 kilometra i thellë, gjithashtu u ndje rëndë në rrethin Yüksekova të Hakkarit, 4.75 kilometra nga epiqendra. Tërmeti u ndje në provincat kufitare Idır, Kars dhe Ağrı dhe Van, si dhe Hakkari.

Mediat vendase raportojnë se ministri i brendshëm turk Sulejman Soylu njoftoi se 7 persona humben jeten në fshatrat e rrethit Başkale të Vanit si pasojë e shembjes së ndërtesave. Shikoni Videon me poshte

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments