Ja cilat janë shenjat e para dhe simptomat e linjes se majmuneve

0
171

Një sëmundje jashtëzakonisht e rrallë e quajtur lija e majmunit, ka udhëtuar për në Shtetet e Bashkuara. Një rast i lisë së majmunëve u raportua të mërkurën në një pacient të shtruar në spital në Massachusetts, i cili kohët e fundit kishte udhëtuar në Kanada.

Në vitin 2021, dy persona që udhëtonin nga Nigeria në SHBA u diagnostikuan me këtë sëmundje, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve .

Lija e majmunëve gjendet kryesisht në Afrikën Perëndimore dhe Qendrore, por raste të tjera janë parë në Evropë, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar dhe pjesë të tjera të botës vitet e fundit. Këto raste zakonisht lidhen me udhëtime ndërkombëtare ose kafshë të importuara të infektuara me lisë, tha CDC.

Cilat janë simptomat fillestare të lisë së majmunit?

Ekziston një periudhë inkubacioni prej rreth shtatë deri në 14 ditë, tha CDC.
Simptomat fillestare janë tipike të ngjashme me gripin, si ethe, të dridhura, rraskapitje, dhimbje koke dhe dobësi muskulore, të ndjekura nga ënjtje në nyjet limfatike, të cilat ndihmojnë trupin të luftojë infeksionin dhe sëmundjet.

“Një tipar që dallon infeksionin me lisë nga lija është zhvillimi i nyjeve limfatike të fryra,” tha CDC.
Më pas vjen një skuqje e përhapur në fytyrë dhe trup, duke përfshirë brenda gojës dhe në pëllëmbët e duarve dhe shputat e këmbëve.
Pucrrat e dhimbshme dhe të ngritura janë me perla dhe të mbushura me lëngje, shpesh të rrethuara nga rrathë të kuq. Lezionet më në fund zgjohen dhe zgjidhen brenda një periudhe prej dy deri në tre javë, tha CDC.
“Trajtimi është përgjithësisht mbështetës pasi nuk ka ilaçe specifike në dispozicion. Megjithatë, ekziston një vaksinë që mund të jepet për të parandaluar zhvillimin e sëmundjes,” tha Jimmy Whitworth, profesor i shëndetit publik ndërkombëtar në Shkollën e Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale në Londër gjatë një deklaratë.

Si përhapet lija e majmunit?
Për përhapjen e virusit të lisë së majmunit kërkohet kontakt i ngushtë me një individ të infektuar, thonë ekspertët.
Infeksioni mund të zhvillohet pas ekspozimit ndaj “lëkurës së çarë, mukozave, pikave të frymëmarrjes, lëngjeve trupore të infektuara apo edhe kontaktit me liri të kontaminuar”, tha në një deklaratë Neil Mabbott, drejtues personal në imunopatologji në shkollën veterinare të Universitetit të Edinburgut në Skoci. .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here