Koronavirusi i mori jeten ne Itali, dëshira e fundit e shqiptarit: Dua të ..

  0
  63

  Altin Hyso është një prej shqiptarëve, të cilët e humben betejën me koronavirusin në Itali.

  Siç gazetes italiane “Il Messaggerro” 45-vjeçari jetonte prej 25 vitesh në Sulmona dhe prej shumë  kohësh kishte zbuluar se kishte një sëmundje te rëndë, kundër së cilës ai luftoi shumë.

  Për 6 vjet ai kishte arritur të jetonte më sëmundjen.

  Ai nderoi jete në spitalin e Chietit, ku ishte transferuar nga institucionet shëndetësore pasi rezultoi pozitiv me koronavirus.

  Dëshira e tij e fundit ishte që të vdiste në shtëpinë e tij mes njerëzve të dashur të familjes, dëshirë e cila mbeti e paplotësuar.

  “Në prisnim rezultatin e testit të dytë, për ta sjellë atë në shtëpi”, thanë familjarët e 45-vjeçarit shqiptar.

  “Ne do ta kujtojmë atë për buzëqeshjen e tij që nuk u zhduk kurrë, madje as gjatë viteve të vështira të sëmundjes dhe madje edhe pasi mësuam se ai ishte pozitiv “, thanë familjarët.

  Hyso, i cili punonte si punonte si punëtor ndërtimi la gruan dhe dy fëmijët e tij të mitur, ndërsa ngjarja e rëndë preku komunitetin mbarë shqiptar në Abruzzo.

  Emigranti shqiptar ishte një person i vlerësuar dhe i respektuar, i cili e donte jetën.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here