Ekskluzive/ Mesohen emrat e kandidatëve për deputetë ne PD, mjekë, shkrimtarë dhe futbolliste..

  0
  120

  Dega më e madhe e demokratëve, Tirana ka propozuar edhe numrin më të lartë të kandidatëve për deputetë. Ajo që bie në sy në propozimet e Tiranës është se demokratët kanë qenë të fokusuar te dy nga zërat e fortë të opozitarizmit në këto vite Jorida Tabaku dhe Grida Duma.

  Burime nga të deleguarit e PD në degët e kryeqytetit pohojnë se Tabaku shihet edhe si një kandidaturë e mundshme për zgjedhjet vendore në kryeqytet. Emrat e ish-deputetëve janë konfirmuar të gjithë ndërsa bien në sy emrat e propozuar të studiuesit Aurel Plasari dhe shkrimtares Flutura Açka.

  Ndërsa propozime ka pasur edhe për kapitenin e klubit të Tiranës, Gentian Muça. Demokratët e Laprakës nuk e kanë mirëpritur ndryshimin e kursit nga Rudina Hajdari dhe dega në të cilën ajo u votua për të qenë në parlament nuk e ka nominuar për të qenë pjesë e listës së ardhshme të kandidatëve.

  Ish-deputetët demokratë janë konfirmuar edhe në Durrës, ndërkohë që propozime ka pasur edhe për ekspertin e ekonomisë, Dorian Telitin, inxhinierin Gazment Oketa, publiçistin Agim Baçi aktivistin Aulon Kalaja dhe futbollistin, Andi Lila.

  Propozimet e Tiranes

  -Grida Duma
  -Jorida Tabaku
  -Halim Kosova
  -Oriola Pampuri
  -Tomorr Alizoti
  -Flamur Hoxha
  -Belind Kellici
  -Flutura Acka
  -Aurel Plasari
  -Albana Vokshi
  -Gert Bogdani
  -Gent Strazimiri
  -Aldo Bumci

  Fier, propozime ka pasur për mjekun e angazhuar gjatë situatës së Covid-19, Gazment Koduzi, anëtaren e Këshillit Kombëtar, Eriselda Prishta. Dega e PD në Lushnje nuk e ka pranuar ndryshimin e qëndrimit politik nga Myslim Murrizi, duke mos e propozuar atë si kandidat të mundshëm.

  Demokratët e Shkodrës i ka dhënë besim ish-deputetëve për të qenë pjesë e listës së kandidatëve, por kanë kërkuar të jetë në parlament edhe ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli. Një emër i nominuar ka qenë edhe biznemeni Xhemal Bushati dhe Blendi Gjylbegu.

  Dega e PD në Elbasan ka shprehur pëlqimin për përfaqsimin e 2017 në Parlament, duke shtuar në listë si propozime emrat e mjekes Zheni Gjergji, analistit Fitim Zekthi, pedagogut të sporteve Edmond Biçoku, ndërsa ish-deputeti Aurel Bylykbashi shihet si kandidat i mundshëm në garën për pushtetin vendor.

  Me një rezultat të kënaqshëm në zgjedhjet e vitit 2017, dega e PD Korçë në nivel qarku i ka dhënë disa prej ish-deputetëve besimin për të qenë sërish pjesë e listave të kandidatëve. Në Devoll disa propozime ka pasur edhe për ish-ministrin demokrat, Ridvan Bode që me votat e mazhorancës shkoi në Këshillin Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë. Propozime ka pasur edhe për studiuesin Erald Kapri.

  Pasi la detyrën e kreut të Kontrollit të Lartë të Shtetit, demokratët e Vlorës propozojnë që Bujar Leskaj të përfaqësojë sërish të djathtën në parlament. Ndërkohë që komuniteti çam në këtë qytet ka propozuar emrin e Dashamir Tahirit si kandidat të mundshëm në listat e demokratëve.

  Propozimet më të shumta në qarkun e Lezhës kanë qenë për ish-kreun e Bashkisë Fran Frrokaj. Lezhnjanët propozojnë që në parlament të përfaqësohen edhe me figura si ato e pedagogëve Preç Zogaj, Agron Gjekmarkaj apo edhe një rikandidim të Preç Zogaj.

  Gjirokastër emrat më të propozuar janë ata të ish-deputetëve aktualë por edhe ai i pedagogut Roland Bejko. Në listën e propozimeve bëjnë pjesë edhe ish-këshilltari i Presidentit Nishani, Ylli Asllani dhe shkrimtari Bardhyl Londo.

  Dibër ish-deputetja Dhurata Çupi ka marrë një numër të lartë propozimesh, në Kukës janë propozuar sërish Flamur Noka dhe Isuf Çela.

  Lista e kandidateve të propozuar per deputete sipas qyteteve

  Durrës

  Oerd Bylykbashi

  Florion Mima

  Dorian Teliti

  Igli Cara

  Agim Baçi

  Redi Varaku-Kavaje

  Andi Lila-Kavaje

  Aulon Kalaja-Kruje

  Elbasan

  Endri Hasa

  Lucciano Boçi

  Fitim Zekthi

  Zheni Gjergji

  Sonila Daiu

  Aurel Bylykbashi(Kandidat për Bashkinë)

  Edmond Biccoku

  Nada Krypa

  Mimoza Hasakeiu

  Mirela Karabina

  Fier

  Enkelejd Alibeaj

  Luan Baci

  Gazmend Koduzi

  Ndricim Xhyra

  Eriselda Prishta

  Jakup Beqiri

  Ndriccim Bali

  Eduart Tashi

  Indrit Sefa

  Gjirokastër

  Tritan Shehu

  Roland Bejko

  Ylli Asllani

  Arben Ristani

  Arben Kashahu

  Genc Ruli

  Ivi Kaso

  Niko Shupuli(Kandidat per Bashkine Permet)

  Bardhyl Londo

  Vlorë

  Bujar Leskaj

  Agrom Shehaj

  Nada Meçorapaj

  Dashamir Tahiri

  Edmond Fetahu

  Nada Daullja

  Lorenc Danaj

  Alta Hazizi

  Dibër

  Dhurata Çupi

  Xhemal Gjunkshi

  Kreshnik Çollaku

  Naim Gazidede

  Edmond Isaku

  Ilir Krosi

  Roland Keta

  Luan Haka(Kandidat për Bashkinë)

  Shkodër

  Bardh Spahia

  Lorenc Luka

  Jozefina Topalli

  Romeo Gurakuqi

  Izmira Ulqinaku

  Irma Kopliku

  Voltana Ademi(Kandidate per Bashkine)

  Xhemal Bushati

  Irena Shatari

  Ervis Krymi

  Emiljan Pjetri

  Imeldi Sokoli

  Blendi Gjylbegu

  Korçë

  Ervin Salianji

  Andrea Mano

  Klevis Balliu

  Eduard Kapri

  Erald Kapri

  Ridvan Bode(Vetem ne Devoll)

  Lezhë

  Fran Frrokaj

  Mark Marku

  Precc Zogaj

  Agron Gjekmarkaj

  Kukës

  Flamur Nokaj

  Isuf Çela

  Besnik Dushaj-Tropojë

  Berat

  Namir Lapardhaja

  Astrit Veliaj

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here