Keto jane 11 simptomave të lisë së majmunëve që nuk duhet t’i injoroni

0
187

Lista e plotë e 11 simptomave të lisë së majmunëve që nuk duhet t’i injoroni

Lija e majmunëve po përhapet në MB dhe britanikëve u thuhet të qëndrojnë vigjilent ndaj simptomave.

Virusi nuk është i ri, pasi ka qenë endemik në pjesë të Afrikës për dekada. Megjithatë, njerëzit në vendet ku virusi është shfaqur kohët e fundit mund të mos jenë njohur me simptomat e lisë së majmunëve.

Ka pasur shumë pak raste në Mbretërinë e Bashkuar historikisht, që në vitin 2018 . Por vetëm në maj, janë zbuluar rreth 78 infeksione .

Studiuesit publikuan këtë javë një punim që detajonte rastet e shtatë personave të infektuar më parë me linë e majmunit në MB midis 2018 dhe 2021.

Të gjithë ata ishin vëzhguar nga afër në spital, ku qëndruan nga dhjetë deri në 39 ditë. Pacientët raportuan simptoma të hershme të etheve, djersitje gjatë natës, simptoma të ngjashme me të ftohtit dhe ënjtje të nyjeve limfatike dhe ijëve. Më pas ata zhvilluan skuqjen karakteristike të lisë së majmunit një deri në katër ditë më vonë.

Shenjat mund të përfshijnë:

1.Ethet

2. Dhimbje koke

3. Dhimbje muskulore

4. Dhimbje shpine

5. Të dridhura

6. Lodhje

7. Djersitje natën

8. Simptoma të ngjashme me të ftohtin, si bllokim dhe rrjedhje hundësh

9. Nyjet limfatike të fryra

10. Ijet të fryra

11. Skuqje

Nese i keni keto shenja duhet te shqetesoheni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here